Електронна демократія в НЗ
З розвитком інформаційно-комунікаційних технологій з метою розширення можливостей участі громадян у процесі державотворення та державного управління все більше застосовуються інструменти електронної демократії.
Електронна демократія – форма суспільних відносин, за якої громадяни та організації залучаються до державотворення та державного управління, а також до місцевого самоврядування шляхом широкого застосування інформаційно-комунікаційних технологій в демократичних процесах, що дає змогу: посилити участь, ініціативність та залучення громадян на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівні до публічного життя; поліпшити прозорість процесу прийняття рішень, а також підзвітність демократичних інститутів; поліпшити зворотну реакцію суб’єктів владних повноважень на звернення громадян; сприяти публічним дискусіям та привертати увагу громадян до процесу прийняття рішень.
З метою розширення можливостей участі громадян у процесі державотворення та державного управління все більше застосовують інструменти електронної демократії. Найбільш поширеними серед них, що застосовуються сьогодні в Україні як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях, є електронні консультації, електронні петиції, електронні звернення, бюджети участі (громадські бюджети). Також створені ресурси для оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних.
- Портал відкритих даних https://data.gov.ua/
- Єдина система місцевих петицій https://e-dem.in.ua/
Сьогодні найбільш розвиненими інструментами е-демократії в Україні є електронні петиції та бюджети участі або бюджети громадських ініціатив. Програма EGAP співпрацює з органами влади та місцевого самоврядування, щоб удосконалити нормативно-правову базу, на основі якої працюють ці інструменти, та запропонувати кращі технічні рішення для їхньої роботи. Зокрема, в рамках програми була створена Єдина система місцевих петицій та онлайн-платформа “Громадський бюджет”.
Станом на середину 2018 року українці ініціювали через Єдину систему місцевих петицій понад 12 тисяч петицій до місцевої влади. До системи приєдналися понад 170 громад.
Глобальним завданням програми EGAP в рамках компонента “Е-демократія” є створення Єдиної платформи електронної демократії, яка об’єднає наявні інструменти е-демократії, стане майданчиком для застосування різних форм участі громадян в процесах прийняття рішень та надасть можливість мешканцям самоорганізовуватися навколо вирішення актуальних питань розвитку громад.
Також програма підтримує впровадження пілотних ініціатив у сфері е-демократії. Для цього ми започаткували перший в Україні конкурс ІТ-проектів у сфері е-демократії EGAP Challenge.
EGAP Challenge
Метою EGAP Challenge є запровадження нових інструментів електронної демократії, що допоможуть громадянам отримувати нові якісні сервіси, ефективно взаємодіяти та безпосередньо впливати на владу, а владі – досягти нового рівня прозорості та ефективності.
EGAP Challenge є спільною ініціативою Державного агентства з питань електронного урядування та Фонду Східна Європа (далі – організатори) в рамках реалізації Програми EGAP (e-Government for accountability and participation), що фінансується Швейцарською конфедерацією.
EGAP Challenge розрахований на 3 роки (2016 – 2018) та буде реалізований на базі чотирьох пілотних областей: Вінницька, Волинська, Дніпропетровська та Одеська.
Більше інформації за посиланням Електронна демократія в Україні: інструменти та методи
Проекти:
- Концепція розвитку електронної демократії в Україні
- EGAP Accelerator – платформа соціально важливих ІТ-проектів у сфері електронної демократії та відкритих даних, підтриманих у межах швейцарсько-української програми EGAP
Громадянська освіта та електронна демократія в навчальних закладах
Проект спрямований на розвиток громадянської освіти в Україні, в тому числі – із використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, формування у вчителів та молодих громадян ключових компетентностей ХХІ століття.
Більше інформації за посиланням.
Вебінар "Громадянська освіта та електронна демократія в НЗ":